Bagua, chmurki i Voronoi

Pomyśl o tym, co dla ciebie ważne. Obczaj sobie listę wartości, wybierz kilka, które współgrają z tobą najbardziej w tym momencie twojego życia. Które nadają sens twojemu istnieniu, albo takie, których pragniesz więcej. Wartości możesz sobie poukładać na różne sposoby. Mogą to być lista, tabele, czy mandala. Ale może jakaś inna mapa wartości bardziej pasuje do twojej wyobraźni? Poniżej pomysły od ludzi, którzy woleli własne sposoby na zabawy z wartościami.

Może siatka bagua z tradycji feng shui?

Dla ułatwienia, oto takie uśrednione wartości pól wschodniej siatki. Możesz sobie obczaić w interku inne reprezentacje siatki bagua i wybrać coś dla siebie.

A to przykładowa wypełniona:

A to pusta do wykorzystania:

Siatka bagua.pdf

Albo chmurki?

Chmurki można powycinać i przesuwać po kartce. Dynamiczny obraz wartości. I tło, i kształt pojedynczych karteczek można sobie wybrać wedle uznania. Figury geometryczne, kwiatki w ogródku, …

A może diagram Woronoja?

Wszechobecny w Naturze: na żyrafie, w plastrach miodu, popękanej ziemi, bąbelkach w pianie, … Komórki diagramu tworzy się rysując linie proste w równej odległości pomiędzy dwoma punktami. Tzn. prostopadle do linii, która by łączyła te dwa punkty.

W razie ci się spodoba pomysł, obczaj sobie dokładne instrukcje.

Drzewo Ajsy

Moja Przyjaciółka wybrała sobie na mapę drzewo. Wartości oparły się o korzenie i gałęzie. Pod obrazkiem pdf z drzewkiem.

wartosci_drzewo_pdf

Rozterki inż. Ridge’a

Kiedy Ridge, inżynier z zawodu i z natury, przyjrzał się życzliwie mapie wartości Woronoja, stwierdził, że brakuje w tych ćwiczeniach dalszego ciągu.

Czy chodzi o to, że te powierzchnie mają nam mówić, na ile ta wartość jest obecna w naszym życiu?
Czy narysować potem kolejną mapę? z ‘prawidłowymi’ wielkościami?
Czy powiesić tę mapę nad biurkiem?
Do czego to się przyda?
Gdzie jeszcze można to wykorzystać?

No, cóż. W coachingu jest tak sprytnie, że to człowiek odpowiada na pytania, tym bardziej te zadane przez siebie. A coacha obowiązuje postawa: „to ja się tutaj pytam”. Niemniej pozwolę sobie podzielić się swoimi odczuciami:

  • mapkę warto robić przy każdej istotnej życiowej kwestii, najrzadziej raz na kwartał,
  • powiesić, nosić, oglądać dla pamięci, co jest dla mnie ważne, co zawsze chcę pamiętać,
  • wartości są fundamentem pracy w coachingu,
  • kiedy tylko podejmujesz decyzje, sporządzasz plan działania, próbujesz przewidzieć konsekwencje swojego działania – ‘przepuść to wszystko przez swoje wartości’.

I najważniejsze: jeżeli na czymś skupiasz uwagę, to masz tego więcej. Dlatego baw się wartościami, dodawaj kolorów, kształtów, wszystkiego co inspiruje ciebie. Kolega mózg / umysł będzie kombinował, jak by tu ci pomóc żyć w zgodzie ze swoimi wartościami.

Biopaliwo do istnienia