Drzewa i pola

Te ćwiczenia mogą się przydać każdemu. Jednak, jeżeli cierpisz na zaburzenia, lub czujesz jakikolwiek poważny dyskomfort czy niepokój w temacie Drzewa, rób je tylko w towarzystwie profesjonalnego psychoterapeuty.

Drzewo

Najlepiej zacząć od najprostszego drzewa: rodzice, ich rodzice, itd., dopóki starczy kartki lub informacji. Organizujesz sobie wg uznania, mi się akurat spodobało lustrzane odbicie:

A tu wzorek do wykorzystania:

Drzewogram.pdf

A tu same drzewka w tle. Zawsze mi się wydawało dziwne, że Drzewo Rodzinne nakłada się na obraz drzewa tak, że osoba na dole jest na korzeniu. Przecież korzenie to nasi przodkowie. Ale, każdemu według uznania, więc dwa drzewka:

Drzewko dgn.pdf

Drzewko.pdf

Geneosocjogram

Drzewo + socjogram (schemat więzi i relacji). Mapka Drzewa, która zawiera wiele informacji: ważne wydarzenia, wspomnienia, więzi uczuciowe, relacje w czasie i przestrzeni, role, itd. Wszystko, co tobie wyda się istotne. Znaki i symbole do oznaczania osób, relacji, wydarzeń możesz sobie ustalić po swojemu. Jeśli ci się nie chce – zajrzyj do książki Anne.

Atom społeczny, moje ulubione

Mapa twojej przestrzeni. W centrum pola jesteś ty. Wokół rozmieszczasz wszystko, co ważne. Ludzie, zwierzaki, wydarzenia, wspomnienia, rzeczy, pojęcia. Cokolwiek, co mogło mieć na ciebie wpływ. Sprawy, do których biegną twoje myśli, gdy na dłużej zamkniesz oczy. Opisz je krótko. Wpisujesz, lub wrysowujesz je na mapę zależnie od tego, co do nich czujesz, na ile są ważkie dla ciebie.

Możesz zrobić statyczną mapę, albo dynamiczną. Zapisz istotne rzeczy na osobnych karteczkach, aby móc je swobodnie przesuwać po polu.
Przykładowo:

Źródełka:
Anne Ancelin Schutzenberger, „Tajemnice przodków. Ukryty przekaz rodzinny”, Virgo, Wa-wa 2016
Anne Ancelin Schutzenberger, „Psychogenealogia w praktyce”, Virgo, Wa-wa 2017

Komu banana